Izvještaj o razmjeni studenata psihologije Malta – Hrvatska

Lara Domović

Članovi udruge studenata psihologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu “STUP” i Kluba studenata psihologije Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu “Feniks” sudjelovali su u službenoj razmjeni Europske udruge studenata psihologije (European Federation of Psychology Students Associations). Razmjena je bila dogovorena između spomenutih studentskih udruga i udruge studenata psihologije Malte i Goza, “Betapsi”.

U prvom dijelu razmjene, naši studenti posjetili su Maltu u razdoblju od 17. do 23. rujna 2017., a drugi dio razmjene održao se u Zagrebu od 16. do 21. prosinca prošle godine.

Ideja razmjene bila je međusobno povezivanje kroz jednotjedni organizirani znanstveno – socijalni program u svakoj od spomenutih zemalja. Tema se odnosila na sveobuhvatnu promjenu pojedinca kroz uloge koje dobiva u ovom burnom životnom razdoblju mlađe odrasle dobi, ali i u svijetu koji se neprekidno mijenja.

U tjednu provedenom u gradu Sliemi na Malti, studenti su sudjelovali u radionicama s naglascima na različite aspekte promjene u pojedincu, a to je uključivalo i razumijevanje vlastitih vrijednosti, motiva, jakih i slabih strana. Gostujući predavači govorili su i o promjenama koje se događaju u ljubavnoj vezi („From single to relationship“) te o razvoju projekata socijalnih radnika usmjerenih na prihvaćanje imigranata i promjenama u društvenoj zajednici. Osim formalnog dijela razmjene, kroz razgledavanje znamenitosti glavnog grada Vallette, otoka Gozo i Comino te posjetu brojnim muzejima, studenti su upoznali kulturu Malte, a organiziravši kulturalnu večer, kolege s Malte predstavili su svoje tradicionalne običaje i hranu.

Unutar dijela razmjene održanog u Zagrebu, studenti su sudjelovali na studentskim radionicama i stručnim predavanjima, a svi predavači prenijeli su dio svog stručnog znanja iz različitih grana psihologije. Tema promjene započela je u Muzeju krapinskih neandertalaca prikazujući razvoj i promjenu ljudske vrste, a uslijedila je radionica u Hrvatskom institutu za istraživanje mozga (HIIM). Također, istaknula bih posjete Poliklinici za zaštitu djece i mladih grada Zagreba te Hrabrom telefonu, koji su vođeni temom promjenama uzrokovanim teškim životnim situacijama. Na kraju je uslijedilo gostovanje predavača iz Mentalnog treninga o promjenama kod sportaša. Posjeti muzejima i drugim kulturnim spomenicima unutar grada omogućili su studentima s Malte da na drugačiji način upoznaju Zagreb, ali i kulturu cjelokupne Republike Hrvatske.

Osim stjecanja raznih korisnih vještina i znanja, studenti su kroz organizaciju i sudjelovanje u ovakvom projektu stekli jedinstveno iskustvo koje će im svakako pomoći u promjenama koje će ih pratiti na profesionalnoj, ali i privatnoj razini.

Categories: aktivnosti